Protezde Sık Sorulan Sorular

Remzi A. ADANA:10 yıl önce bana hareketsiz protez takıldı. Şimdi hareketli protez takılabilir mi?
Dr. : Göz küresinin tamamı alınmış, göz kaslarının sfer denilen küreye bağlanmamış göz ameliyatı yapılan hastaların hareketli protez takılma şansı maalesef yoktur. Ömür boyu  hareketsiz göz protezi kullanmak zorundadır.
Ayşe A.ANKARA: Çocuğum 12 yaşında. 6  yaşında iken gözü bir kaza sonucu alındı ve göz ortasına top yerleştirildi. Üzerine de kılıf yapıldı. Memuriyetimiz nedeniyle kontrole da gidemedik. Göz bölgesinde rahatsız bir durum hissediyoruz. Bize ne tavsiye edersiniz?
Dr. : Göz ve göz çevresindeki orbita bölümü devamlı gelişim içindedir. Göz protezi yüz gelişimine göre yeniden düzeltilmedikçe, o taraf yüz bölgesinde gelişme geriliği olacak yüz, o bölgesi diğar tarafla simetrik olmayacak, küçük kalacaktır. Mutlaka protez işi ile uğraşan bir göz doktoruna gidiniz. Bölgenizde bu işle uğraşan resmi kurumun ismi için bizi arayınız.
A.A. İSTANBUL : Göz doktoru hastalık nedeniyle ameliyatla çocuğumun gözünü almak istiyor. Çocuklar protez takabilir mi?
Dr.  : Çocuklara da hareketli veya hazır protez takılır.ede daha küçük kalacaktır. Yüz ve göz kasları normal büyüklüğünü 12 yaşından itibaren almaya başlar. Protez tarafı yüz bölgesinin küçük ve gelişmemiş kalmaması için  protez büyüklüğü de günün şartlarına göre yeniden düzenlenmelidir.
R.E. : KOCAELİ: 8 yıl önce hareketli protez takıldı, ama sorunlarım bitmedi. Yeterli hareketi yok. Şaşılık var. Hareketli protez neden başarısız olur.
Dr. : İdeal yapılmış göz protezi %70 civarında göz hareketlerini gerçekleştirebilir. Bundan az hareket gözü almayı gerektiren hastalığın durumu veya göz hekiminin başarısı ile ilgilidir. Yeniden ameliyat şansınız yok. Ama hareketi sınırlayan konular üzerinde bir inceleme yapılabilir.       ARİF TEMEL KOCAELİ: SGKlı hastayım. Senelerdir hazır protez kullanıyorum. Yıprandı, sık sık enfeksiyondan dolayı çapaklanıyor, kızarıyor, ağrıyor. Yenisini temin etmek istiyorum. SGK protez için ödeme yapıyor mu?
Dr : SGK göz protezi için ödeme yapmaktadır. Resmi kurumlarda yaptıracağınız protez uygulaması içim hiç bir ilave para ödemeden göz protezine sahip olabilirsiniz.
AYHAN KARA: (KONYA) Resmi kurumlardan hangisi protez uygulaması yapmaktadır.  Soruşturuyorum, araştırıyorum bu işle uğraşan hastane bulamadım. Bana yol gösterir misiniz                                                                                                                                                                                                                                                              Dr :Göz protez  hasta sayısının az olması nedeniyle her hastane bu işi için eleman sağlamamaktadır. Protez işi zor ve uğraştırıcı bir çalışmadır. Ancak bu işle özveri içinde uğraşacak bir göz hekimi zaman ayırabilir. Görüşelim, bölgenizde protez yapan resmi kurumu blidirelim.
HARUN KARAKOYUN: ESKİŞEHİR: Protez fiyatları hakında bilgi almak istiyorum. Özel bir potez merkezinde çok yüksek fiyat söylediler. Kaç liraya almam mümkün ?
Dr. :Protez işi emek ve ustalık işi. Herkes emeğinini fiyat olarak değerlendiriyor.  Bu bir rıza pazarlığıdır.
ANKARA' da protez taktırabileceğim ekonomik bir protez merkezi var mı?
Dr. : Telefonla bize ulaşın. Ücretsiz veya ekonomik protez için size tavsiye  edebileceğimiz yerleri bildirelim.
 İSTANBUL'dan arıyorum. Protez göz fiyatlarını bildirir misiniz ?
Dr. : Ücretsiz protez yaptırabileceğiniz resmi kurumları bizinle iletişim kurarsanız bildirebilirir. Özel kuruluşlar için internetten araştırabilirsiniz.
PROTEZ GÖZ AMELİYATI .ESKİŞEHİR: Göz doktoru ameliyatla gözü almak istediğini söyledi. Hareketli protez için ne yapmalıyım? Bana kaça mal olur?
Dr. : Resmi kurumlar protez yapabiliyor. Ama eskişehirdeki durumu bilmiyoruz.
 HAREKEKETLİ GÖZ PROTEZİ. SİVAS: SGKlıyım. Ücretsiz protez yaptırmam mümkün mü?
Dr. :Evet.

 

Bottom Holder Not Insert