Ameliyat Sonrası Göz Protezi Ne Zaman Takılabilir?

Ameliyat Sonrası Göz Protezi Ne Zaman Takılabilir?

Yapılan ameliyat cinsine göre değişik zamanlarda protez takılabilir. Göz yapıları şiştir, şişliğin inmesi gerekmektedir.

    AMELİYAT SONRASI PROTEZ NE ZAMAN TAKILIR
     Ameliyat sonrası göz çukurundaki dokular ödemlidir, şiştir. Bunların normal hale gelmesi bir ay gibi bir zaman alır.
     Hareketsiz protez: Göz küresinin tamamen alınan hastalarda  bir ay sonra göz yerine hareketsiz göz  protezi takılabilir. Protez takmanın geciktirilmesi göz çevre dokularının büzülmesi nedeniyle protez konulacak alanın daralmasına neden olur. Vücut boşlukları doldurmaya meyillidir. Özellikle bebek ve çocuklarda fazla ve hızlı olmak üzere yüzün o tarafında zamanla küçülmeler olabilir. Bebek ve çocuklarda yüzün o bölgesi daha az gelişir. Bu sürede göz çukuruna protez gibi olmayan konfort veya benzeri yapılar konmalıdır.
     Bir süre sonra hasta protezinin küçük geldiğinin farkına varır. Bu şişliklerin daha fazla azalması, nedbe(skar,iz) dokuları nedeniyle yumuşaklığın yerini sert dokular bırakması, protezin çevre dokulara ağırlık olarak baskısı sonucudur. 6 ay sonra tekrar protezinizle ilgilenen doktorunuza gitmelisiniz.
      Hareketli protez: Hareketli protezlerde  daha uzun bir süre gerekir. Göz küresi yerine sfer denilen yapay kürenin takılmasından 4 ay sonra hasta yeniden basit bir ameliyata alınarak geçici peg denilen geçici ayaklar takılır.
     Ara bağlantı: Protez takılması için çevre dokuların kendini toparlama döneminde göz kapaklarının çökmemesi, göz çukurunun daralmaması için konfort takılmalıdır.
     Pegsiz Hareketli protez: Olmaz ama göz doktorlarımız ameliyatı yapıp hastları göndermektedirler. Prg takacak zamanları yoktur. Peg göze yerleştirilen ayaktır ve bir ucu da yapılan protezdeki çukura yerleşmektedir.Daha iyi hareket sağlar.
     Neden pegsiz?: Pegli protez daha fazla mükemmellik gerektirmektedir, hata payı az olmalıdır, daha fazla uğraşı gerektirmektedir.
      Peg (Ayak) takılması: Yapay göz küresi ve üzerine eklenecek renkli göz kılıfının arasındaki bağlantıyı sağlayan pime peg (ayak) denir. 4 aydan sonra takılabilir.
      Protezin dış kılıfının takılması: Peg takıldıktan bir ay sonra göz boşluğunun özel bir hamurla kalıbı alınarak protezin  renkli dış kısmı yapılır.
     Doktorunuzla bağlantıyı kesmeyiniz.

 

 

 

         

 


 

   

Main Midle Holder Not Insert
Bottom Holder Not Insert