Protez ve yüz gelişimi

Protez ve yüz gelişimi

Bebeklik,ve çocukluk çağında protez yüz gelişimini bozar, geriletir.

     PROTEZDE YÜZ GELİŞİMİNİN SAĞLANMASI
     Bebeklerde ve çocuklarda yüz gelişimi önemlidir. Beynin temel yönelimi  “Boşlukları doldurmak, düzeni yeniden kurmak” şeklindedir. Göz doktoru göz ve çevre dokuların kanseri gibi ciddi bir durum olmazsa gözü tamamen almayı düşünmez sadece göz boşluğunu boşaltmayı ve içini yapay malzemelerde doldurmayı hedefler.
     Bebek ve çocukta göz tamamen alınırsa..: Bu hasta için ciddi bir sorun oluşturur ve o taraf yüz gelişimini tamamlamaz ve göz çukuru giderek küçülür. Bu hasta için çirkin bir manzaradır.
     SGK işi önemsiyor: Gelişimin sürmesi nedeniyle 5 yaş altında SGK her yıl, 5 yaşından sonra 3 yılda bir çocuklara protez ücretini ödemektedir. Bu ödeme yüz gelişiminin sürdürülmesi için zorunluluktur. Bu nedenle bebekte her yıl, çocukta 3 yılda bir göz protezi yüz gelişimine uygun olarak değiştirilmelidir.
     5 yaş öncesi protez uygulaması oldukça sorunlu: 5 yaş öncesi protez uygulamasında doktorla sıkı iletişim gerektiriyor.
İtinalı uygulama: Bebekte iletişimin yeterli olmaması işi zora sokacaktır.
     Hareketli protez: Durum uygun olursa ideali hareketli protez uygulamasıdır. Bebek büyüdükçe protezi de yeni duruma uygun hale getirmek gerekmektedir. Bu yeni bir ameliyat demektir.
     Protezin kalitesi: Göz ortasına yerleştirilecek sferin ve protez kılıfının hafifliği önemlidir.
     Göz çukuru: Protezin göz çukurunun tam doldurması da önemlidir. Arada boşluk olması çukurun derinleşmesine yüzün gelişmemesine neden olur.
     Yine de yüz gelişmesi az olur mu? Zamanında değiştirilmeyen veya uygunsuz protez sonucu yüz gelişmesinde gerilik olabilir.

Main Midle Holder Not Insert
Bottom Holder Not Insert