Göz Protezinde Soketi Korumak

Göz Protezinde Soketi Korumak

Gözün içinde olduğu yuva korunmalı, büyümemeli, küçülmemeli, protezi yerinde tutmalıdır.

       SOKETİ KORUMAK VE SOKET CERRRAHİSİ
     Göz protezi konusunda en önemli konulardan biri “Göz soketini korumak”tır. Sokette daralma protezin dışa atılması veya protezi takamama demektir.
     Soket nedir? Soket göz protezinin  içinde bulunduğu orbital boşluktur. Göz kapaklarının arkasında protezin yerleştirildiği ve konjonktiva denen zar ile örtülü yuvaya "soket" denir.
     Yetersiz soket nedir? Soket alanı çok sığ ve göz  protezi yerleştirilemeyecek durumda ise yetersiz soketten bahsedilir. Göze protez yerleştirilince hemen düşer.
     Yetersiz soket neden gelişir?
*Göz çukuruna yerleştirilen göz protezinin küçük olması giderek çöz çukurunun daralmasına neden olur.
*Özellikle çocuklarda büyümeyle orantılı olarak göz protezinin değiştirilmemesi soket alanının daralmasına neden olur.
*Göz protezini takmamak, göz protezini ara sıra takmak da soket alanında daralmaya neden olur.
*Hatalı protezin alk kapağa baskısı sonucu kapaşın dışarı dönmesi ve göz protezini tutmaması da yetersiz protez grubunda değerlendirilmelidir.   
*Ağır yaralanmalar, termal ya da kimyasal yanıklar, göz çevresine radyoterapi uygulanması, uygun olmayan protez kullanılması gibi faktörler soket yetersizliğine neden olur.
     Soket yetersizliği nasıl önlenir? Protezi aldıktan sonra belli sürelerde doktor kontrolüne gidilerek ileride protezin yumuşak dokulara verebileceği zararların önüne geçilmelidir.
      Bebeklerde göz protezi ve soket: Bebeklerde belli sürelerde değiştirilerek yüzün gelişmesine uyum sağlanır.
     Kademeli protez değişimi:Yetersiz soket durumunda kademele protez değişimi ile sorun giderilmeye çalışılır. Sonuç alınamazsa soket cerrahisi düşünülmelidir.
     Soket cerrahisi: Soket yetersizliğinin tedavisi cerrahidir. Yuvanın durumuna göre tercihan kişinin kendi vücudundan alınacak parçalarla yuvanın genişletilmesi ameliyatları uygulanır. İyi bir sonuca ulaşabilmek için hekim ve hastanın tedavinin zor ve zaman alıcı olduğu, birden fazla müdahale gerekebileceği konusunda fikir birliği içinde olmaları çok önemlidir.