Hareketli Göz Protezi Şansı

Hareketli  Göz Protezi Şansı

Acil ve hazırsızlık durumlarda Hareketli Protez uygulaması yapılmaması hukuki sorun doğurur.

       Protezde en önemli konu "Hareketli protez şansını kaybetmemek" tir. Estetiğe çok önem verilen günümüzde hastaya hareketli protez takamamak bir göz hekimi için üzüntü nedenidir. Gözün durumu onu gerektirmektedir. Bir de hareketli protez şansı varken çeşitli nedenlerle gözün tamamını alıp hareketsiz protez takmak bir hekim için mesleki hatadır. Yapmayın, hareketli protezde beceri kazanmış göz hekimine gönderiniz.
*Ameliyat öncesi göz hekiminizle konuşarak ileride hareketli bir protez yapılmasını sağlayacak şekilde ameliyatın düzenlenmesi sağlanmalıdır.
*Hastalar yeterli aydınlatılmadığı için tek alternatif hareketsiz protez olduğunu düşünmektedir. Sonradan olayın iç yüzünü öğrenmektedirler.
* Bir göz alınacaksa hasta ve göz hekimi Hareketli Protez konması için tüm şartlar zorlanmalıdır.
*Hareketli Protez olamayacak şekilde ameliyat yapmak ileride hukuki sorun doğurur.
    Göz küresinin içi boşaltılır, beyaz dış tabakası kalır ve ortaya sfer denilen top konur. Göz küresinin bütünlüğü bozulmuşsa mecburen göz dışındaki 4 kas özel sfer ve farklı bir uygulama ile sfere bağlanır. Üzerine gözün beyazı üzerindeki konjonktiva ile kapatılır.
     Hareketli Protez şansı neden kaybedilir?
*Malzeme yokluğu: Acil vakalarda Hareketli Protez için hazırlıksız yakalanma bir neden olabilir ama bu bile hukuki sorun doğurur.
*Deneyim: Göz hekiminin protezle ilgili donanımı ve deneyiminin olmaması bahane olabilir ama göz hekimi böyle bir ameliyata girmemelidir.
       Göz küresinin tamamen çıkarılması ve yerine sfer denilen yapay kürenin konmaması ile sonlandırılacak bir ameliyatta ileride hareketli protez konma şansı da kalmamaktadır. Maalesef çoğu göz hekiminin hareketli göz protezi ile ilgili deneyiminin olmaması nedeniyle göz küresinin tamamı çıkarılmaktadır