Göz Protezi ve Göz Doktoru

Göz Protezi ve Göz Doktoru

Göz protezi mutlaka göz doktorunun uğraşması ve uygulaması gereken bir işlemdir. Aksi bir durum ciddi sorunlara neden olur.

         Protez ve göz doktoru: Göz protezi mutlaka göz doktoru tarafından uygulanmalıdır. Göz doktorunun protezi uygulaması için çok sayıda neden vardır.
     Bu bir aşamadır. Eskiler hatırlar, diş çekimini berberler yapardı. Şimdi artık herkes kendi işini yapar oldu, zaten bu kanuni bir sorumluluk nedenidir.
     Çok sayıda özel durum: Bir göze protez verilirken çok sayıda konu göz önünde bulundurulmak zorundadır, bu tam bir konuya “Vâkıf olma” yani işin ruhunu bilmeyi gerektirir. Bu konu sitede bölümler halinde anlatılmaktadır.
     Sağlık ciddiyet ister ve göz protezi ile  mutlaka göz doktoru ilgilenmelidir. Göz doktoru protezle uğraşamıyorsa protez işi ile uğraşanlarla sıkı iletişim içinde olmalıdır. Böylece hataların önüne geçilebilir.
     Hareketli protezde bu konu daha da önemlidir. Hareketli protezin sorunları da çoktur. Hareketli protez ameliyatı uygun olarak yapılıyor ama yerleştirilen kılıf hareket özelliğini yeterince sağlamıyor olabilir.  Bir süre sonra "Açılma" oluyor ve ortadaki sfer dışa açılır, yeniden ameliyatla tamiri gerekiyor.
      Göz beynin bir uzantısıdır: Hatalı protezden kaynaklanacak bir enfeksiyonlar göz bölümüne en yakın olan  beyin dokusunu etkiler. Menenjit ve ensefalit gibi ölümle veya ciddi hasarlarla sonuçlanacak sorunlarla sizi baş başa bırakır.
      Kusursuzluk: Göz protezi kusursuz olmak zorundadır,  çünkü karşılaştığınız kişinin ilk baktığınız organı gözlerdir. Kişiye özel protez yaptıran hastalar rahatsızlanınca resim  gönderiyorlar. Ne renk tutuyor, gözler şaşı, kapağa basmış... Göz doktoru birilerine protezi yapılacak diye gönderiyor ama kontrolünü yapmıyor. Özel yapılan protezlere de çok paralar veriliyor ama ehil kişilerin yapmaması nedeniyle yine de kusursuzluk sağlanamıyor. Göz doktoru en azından kontrolünü yaparak bunun önüne geçebilir.
      Psikolojik durum: Protez kullanan hasta ruhsal yönden sıkıntı ve stres içindedir. Siyah gözlük veya koyu bir gözlük takan birini görünce aklımıza ilk gelen gözünün protez olduğudur. Hastayı psikolojik sıkıntılardan ve kara gözlüklerin arkasına gizlenmekten kurtarmak gerekmektedir. Hatalı protez bu sıkıntıları daha da artırır.
      Protez olayı: Protez olayını basit düşünmeyin. Uygunsuz protez nedeniyle göz doktoru çok sayıda hastayı yeniden ameliyata almak zorunda kalır. Alt kapağa baskı bir süre sonra protezin gözde duramamasına neden olur ve birkaç ameliyat bile düzeltmede etkili olmayabilir. Hareketli protezde ortaya yerleştirilen sferin açılması yani onu çevreleyen dokunun erimesi hatalı uygulamalar nedeniyledir ve yapılan emekler boşuna gider.
      Ne idi ne oldu?: İnternet sitelerine yerleştirilen öncesi ve sonrası resimler zaten etik olmayıp kandırmacadır.   Önceleri şaşılık ameliyatlarında da böyle resimler konurdur ve altına ameliyattan önce ve ameliyattan sonra diye yazılırdı.
      Göz doktorları neden ilgilenmiyor?
a.Ayıracak uzun biz zaman gerekmektedir.
b.Bu iş zahmetli bir uğraşıdır.
c.El melekesi gerektirmektedir.
d. Harcanan emeğin karşılığı alınmamaktadır.
e. Göz doktorlarının göze protez uygulamasını bir “TEKNİSYEN İŞİ” olarak düşünmesi hastanın çok önemli sorunlarla karşılaşmasına neden olmaktadır.
      Mutlaka göz doktoru
a.Olayın bilincinde olmak gerekir. Olay bir maddeye  varlık kazandırmaktır.
b.Ameliyatın başından sonuna kadar aynı doktorun sürdürmesi gereken bir konudur.
c.Hareketli göz protezinin başarısı ameliyatı yapan göz hekiminin deneyimi ile çok ilgilidir.
d.Olay  ve doğurabileceği sorunların giderilmesi göz doktoru ile ilgilidir.
e.Göz doktorunun yapması kanuni ve insani zorunluluktur.