Bebekte Hareketli Göz Protezi Uygulaması

Bebekte Hareketli Göz Protezi Uygulaması

Bebek büyürken göz ortasına yerleştirilen topun da büyütülmesi gerekmektedir.

     ŞİŞİRİLEBİLİR BEBEK GÖZ PROTEZİ   (İnflatable baby eye prosthesis )
     Bir bebeğe hareketli göz protezi takılacaksa bebekle beraber göz protezinin ve çevre yapılarının da büyümesi hesaba katılmalıdır. Bu hesaba katılmazsa ortada küçük bir sferin olduğu, hareketi azalmış, göz çukuru ve o taraf yüzün az geliştiği bir durum ortaya çıkar. Böyle üzücü durumlarla karşılaşmamak için şişirilebilir göz protezi (inflatable baby eye prosthesis) uygulaması düşünülmüştür.
     Sfer göz ortasına yerleştirilen topun adıdır ve hafif olması için kemik dokusu gibi gözeneklidir. Katıdır, genişleme yeteneği yoktur. Burada genişlesin diye farklı bir malzeme kullanılmaktadır.
     Sfer ve kılıf protezini büyütmezseniz ne olur? Bebeğin daha sonra çocuğun gözünü büyüdükçe yeni duruma görme göz protezinin düzenlenmemesi durumunda göz çukuru gelişmez içe çöker ve o taraf yüz bölgesi az gelişir.  Burada üsteki kılıfı değil kılıfın altındaki sferi konuşuyoruz.
     Gözde büyüme: Önce bebek ve çocuk gözünün büyümesin yaşlara göre değerlendirelim:
 *Bebekte göz ön arka çapı (Axial uzunluk) 16 mm.dir.
*Okul çağında 19-22 mm arasındadır.
*20 yaş civarı 23-23,5 civarı olur. Üzerine protez kılıfı konacak sfer ve protezin toplam bu değerlerde olması gerekir.
     Şişirilebilir göz protezi: İçi hava dolu topu düşünün. Topun malzemesi esnek ise hava basılınca daha da irileştirilebilir. Şişirilebilen göz sferleri ortası hava dolu yumuşak, genişleyebilen silikonlardır. Bazı gözlerin doğuştan iri bazı gözlerin küçük olması nedeniyle 3 ebat üzere üretilmiştir. Esnektir hava veya içine silikon enjeksiyonu ile hacmi artırılabilir.
     Şişirilmenin kontrolü: Diğer gözdeki büyümeye göre hacmini artırılması gerekmektedir. Bebek büyümüş ve diğer göz de irileşmiştir. Artık hava boşaltılır, sağlam gözün büyüklüğüne ulaşıncaya kadar dudaklara uygulanan sıvı silikon enjekte edilir. Sızıntının önüne geçmek için hafif koter yapılır.
    
İleride ne olacak? Göz küresinin büyümesi 20 yaş civarı sonlanır. Bu döneme kadar büyümenin kontrolü gerekir. Büyümenin bittiği dönemde silikon o bölgede tamamen çıkarılarak hidroxi apetit sfer yerleştirilir veya ortadaki sıvı silikon çıkarılarak hidroxi apetit toz olarak yerleştirilir.